RZECZNIK PRAW UCZNIA I NAUCZYCIELA to nauczyciel, którego rola polega na przestrzeganiu praw i obowiązków ucznia. Podejmuje mediacje między samymi uczniami oraz uczniami i nauczycielami, oraz reprezentuje Szkołę na zewnątrz w sprawach przestrzegania praw ucznia.
Działania Rzecznika mają na celu ochronę ucznia przed przemocą, hejtem, wyzyskiwaniem, demoralizacją, zaniedbaniem oraz innym złym traktowaniem.
Uczeń może zwrócić się do niego w celu uzyskania porady bądź wyjaśnienia, a także z prośbą o pomoc w prawach problematycznych, spornych i nietypowych. Rzecznik może interweniować nie tylko w przypadku indywidualnego ucznia, ale także całego zespołu — grupy uczniów, nawet całej klasy.
Wszystkie informacje uzyskane przez Rzecznika stanowią tajemnicę służbową.
Podstawą działania Rzecznika Praw Ucznia jest Statut Szkoły, Standardy Ochrony Małoletnich, a w uzasadnionych przypadkach Konwencja Praw Dziecka.
Najlepiej spotkać się z Rzecznikiem osobiście, bo w bezpośredniej rozmowie najłatwiej jest wszystko wyjaśnić. Można to zrobić nawet na przerwie i wtedy umówić się na spokojną rozmowę w dogodnym dla obu stron czasie.