Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1.03.2025
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto poświęcone bohaterom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski. Ustanowione w 2011 roku przez Sejm RP, ma na celu upamiętnienie partyzantów, którzy po II wojnie światowej kontynuowali walkę o wolność kraju.
Data święta nie jest przypadkowa – 1 marca 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, w tym Łukasza Cieplińskiego. Był to ostatni ogólnopolski ruch konspiracyjny kontynuujący działalność Armii Krajowej.
Powojenne podziemie antykomunistyczne liczyło od 120 do 180 tysięcy uczestników, a przez jego szeregi przewinęło się nawet 300 tysięcy ludzi. Tworzyli je żołnierze, inteligencja, robotnicy, chłopi i młodzież – wszyscy, których jednoczyła walka o wolną Ojczyznę. Ostatnim Żołnierzem podziemia, zabitym przez ZOMO w 1963 roku, był Józef Franczak „Lalek”, jednak wielu partyzantów ukrywało się pod fałszywymi nazwiskami aż do upadku PRL.
Musimy pamiętać o niezłomnej postawie, patriotyzmie i poświęceniu Żołnierzy Wyklętych. Ich walka przyczyniła się do odzyskania niepodległości przez Polskę.
Cześć i Chwała Bohaterom!